Przykładowy scenariusz zajęć
Temat: Polodowcowe dziedzictwo Karkonoszy
Cele:
• zapoznanie się z genezą i budową lodowców górskich oraz właściwościami lodu
• zapoznanie się z genezą i budową kotłów polodowcowych Karkonoszy na przykładzie Kotłów Małego i Wielkiego Stawu
• nabycie umiejętności korzystania z mapy i kompasu
• poznanie pięter roślinnych Karkonoszy oraz szaty roślinnej kotłów polodowcowych*
Uczeń (wiek, ilość osób): od 12 lat, do 25 osób
Czas trwania zajęć:
2 – 3 godzin
Środki dydaktyczne:
lornetki, karty pracy, mapy, kompasy, film, przybory plastyczne
Metody pracy:
projekcja filmu, pogadanka, praca w grupach, obserwacja, doświadczenie, praca w grupach
Przebieg zajęć:
Przywitanie uczestników w Domku Myśliwskim, krótkie przedstawienie historii obiektu i Karkonoskiego Parku Narodowego. Projekcja filmu pt.: „Lodowce”. Pogadanka w oparciu o wcześniejszą projekcję filmu na temat powstawania i budowy lodowców oraz form akumulacji lodowcowej na przykładzie Kotła Małego i Wielkiego Stawu.
Prowadzący rozdaje uczestnikom karty zadań, mapy, kompasy i lornetki. Uczestnicy rozwiązują wskazane zadania oraz pod kierunkiem prowadzącego zapoznają się z zagadnieniami związanymi z mapą (skalą, orientowaniem mapy w terenie) i wykorzystaniem kompasu. Krótka pogadanka na temat ukształtowania ściany skalnej. Uczestnicy przy wskazówkach prowadzącego dokonują obserwacji ściany skalanej Kotła Małego Stawu. Określanie przy pomocy mapy i kompasu wskazanych przez prowadzącego punktów w terenie. Zabawa pt.: „Zgadnij co widzę” z wykorzystaniem informacji z zajęć (uczestnicy próbują odgadnąć co wyznaczona osoba ma na myśli, poprzez zadawanie pytań, na które można odpowiadać tylko „tak” lub „nie”). Wykonywanie doświadczeń ukazujących właściwości śniegu i lodu.
Podsumowanie: Prowadzący zbiera karty zadań i omawia wyniki; odpowiada na pytania i wątpliwości uczestników.
*Rozszerzenie tematu :
Pogadanka na temat pięter roślinnych w Karkonoszach oraz specyfiki szaty roślinnej kotłów polodowcowych. Samodzielne obserwacje rozmieszczenia roślinności w Kotle Małego Stawu; praca w grupach polegająca na sporządzeniu schematycznej mapy rozmieszczenia roślinności w kotle polodowcowym. Podsumowanie pracy uczestników.
