Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN

Sala główna KCEE

Wybierając się ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę czy do Wodospadu Kamieńczyka tutaj po prostu trzeba przyjść. Bo goszcząc w górach takich jak Karkonosze, gościmy także w domu dzikiej, wyjątkowej w skali świata przyrody – „w domu”, który im lepiej się go rozumie, tym większej satysfakcji dostarcza z jego odwiedzin.

A w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie na gości czeka przygotowana w czterech wersjach językowych (polskiej, czeskiej, niemieckiej i angielskiej) ekspozycja „Wirtualne Karkonosze”, którą tworzą wielkoformatowe panoramy czy dotykowa makieta Karkonoszy. W interaktywny sposób przedstawiają one m.in. kotły polodowcowe, torfowiska, faunę i florę, lasy, zjawiska przyrodnicze oraz wielostronny wpływ człowieka na góry.

Sala projekcyjna KCEE

  Dotykowa makieta Karkonoszy

W wygodnej sali projekcyjnej zainteresowani mogą obejrzeć filmy przyrodnicze, takież prelekcje, a w sali warsztatowej podglądać przyrodę Karkonoszy przez binokulary.

W ośrodku znajduje się również sala wystaw czasowych oraz tematyczna biblioteka z czytelnią, gromadzące i udostępniające fachową literaturę przyrodniczą.

Chętni mogą skorzystać ze znajdującego się w KCEE sklepiku, którego asortyment stanowią przede wszystkim dotyczące Karkonoszy książki, mapy, czasopisma, w tym „Karkonosze Czasopismo Sudetów Zachodnich” oraz tematyczne foldery czy drobne pamiątki.

Budynek dostosowany jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, podobnie jak wijąca się wokół niego ścieżka edukacyjna.

W ośrodku prowadzone są zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych, nauczycieli, studentów oraz społeczności lokalnej.

 Dane teleadresowe i godziny otwarcia:

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
ul. Okrzei 28
58-580 Szklarska Poręba
tel. (075) 717 21 24
Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach:

od stycznia do czerwca i od września do października  9:00-16:00

w lipcu i sierpniu 9:00-17:00

w listopadzie (nieczynne)

w grudniu 9:00-15:00

Budowę i wyposażenie Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Fundacji „Ekofundusz" w Warszawie oraz przy wsparciu Ministerstwa Środowiska.

Serdecznie zapraszamy! To właśnie obok nas zaczyna się ścieżka przyrodnicza na Szrenicę:)